Kurz bezpečné jízdy - praktická část

Kurz bezpečné jízdy - praktická část

Teorie a praxe kurzu bezpečné jízdy

Celý kurz bezpečné jízdy se skládá z teoretické a praktické části. V teoretické části si v učebně nejčastěji pomocí projektoru připomeneme pravidla silničního provozu, techniku správného brždění například na náledí nebo správně provedené předjíždění.

Teorie nám pomáhá být připraveni na to, co nás může za provozu potkat. Auto se v různých situacích chová jinak a pak můžeme být nemile překvapeni. Po teoretické části následuje nejdůležitější část a tou je samotná jízda.

Praktická část kurzu

Praktickou část vykonáváme pod dohledem vyškoleného instruktora, který nám přesně říká co dělat. Setkáme se se speciálními povrchy, které simulují různé povětrnostní podmínky. Z ledu se tak snadno přesuneme do deště kde překonáme tzv. aquaplaning. Tyto povrchy se většinou tvoří obřími plachtami. Čekají na nás i různé tratě, například kopec zakončený zatáčkou s kluznou plochou, kde se musíme vypořádat se vzniklým smykem. Dále tu najdeme  třeba příčné vodní bariéry, aquaplaningovou vanu nebo jedinou smykovou desku v ČR, která se nalézá v Ostravě. Na trati na nás čekají i nenadále překážky, kterým je nutno se v rychlosti vyhnout. Vyzkoušíme si tak i naše pohotové reakce, které jsou za volantem velmi důležité. Kde jakou trať můžete absolvovat najdete například na stránce školy smyku .cz.

Samotná praktická část patří mezi neuvěřitelně silné zážitky, který nám ale v budoucnu pomůže na silnicích zvládat situace, které nejsou zrovna standardní. Mějme na paměti, že v tu chvíli se budeme muset spolehnout pouze na své vlastní rozhodování a umění a že nad námi žádný instruktor nebude mít dohled. Na silnici není tolik místa jako na výcvikové dráze a jsou tu s námi i ostatní účastníci silničního provozu, proto jezděte vždy tak, abyste měli svůj vůz pod kontrolou.